Ugyan valószínűleg mindenki ismeri, de kevés hétköznapi halandó teheti be ide a lábát. Pedig, ha akarod, "meg is építheted" magadnak a mását, mutatok hozzá alaprajzokat.
A sok fotó előtt egy kis alapinformáció.
A Downing Street London belvárosának Whitehall elnevezésű részén található utca, mely több mint kétszáz éve szolgál a mindenkori angol miniszterelnök és az Egyesült Királyság pénzügyminiszterének lakhelyéül. A brit miniszterelnök hivatalos rezidenciája a Downing street 10, erről híres leginkább.
Kb. itt találod:)
A 10. számú ház 1735 óta a mindenkori brit miniszterelnök rezidenciája, de a kétemeletes téglaházban miniszteri hivatalok is helyet kaptak. A 11. számú házban a pénzügyminiszter lakik. Biztonsági okokból 1989 óta kapu zárja le az utcát a Whitehalltól.
Építője, George Downing az ingatlanbizniszből akarta megszedni magát és úgy gondolta, az a tuti, ha ingatlanokat szerez közel a Westminsterhez. (nem volt rossz ötlet!) 1682-ben tette rá a kezét a kiszemelt területre (30 évet várt rá) és az ott lévő házakat azonnal lebontatta. Terve az volt, hogy egy 15-20 házból álló zsákutcát építtet a mai Downing Street északi oldalán. Mivel azonnali megtérülést és hasznot akart (a 30 év várakozás ennyire kapzsivá tette?), ezért a házak alacsony költséggel, csekély alapozással, silány kivitelben készültek el az akkor még mocsaras területen.
A házak számozása teljesen esetleges volt, a mai 10-es szám is 5-ösként kezdte pályafutását, amíg 1779-ben újra nem számozták. (ez a megfejtés a címben feltett kérdésre)
Azóta ez az ajtó sokak emlékezetébe bevésődhetett:
Biztonsági okokból 1989-ben acél kerítést, kaput és az úttestből kiemelkedő acél barikádot állították fel.
Ehhez képest az épület (régi) alaprajzai is megtalálhatóak a weben, és szerintünk túl sok minden nem változhatott a belső terek elrendezésében.
A mai Downing Street 10. két épület egyesítéséből, – a Downing féle épület és a mögötte lévő Horse Guard Parade-ra néző, 1677-ben épült nagyobb épületből – jött létre.
1735-re átépítették és berendezték úgy, hogy megfeleljen a miniszterelnöki státusznak. Ettől kezdve megtalálható a híres 10-számú ajtón a „First Lord of the Treasury” feliratú bronz levélszekrény. (ez látható a fenti képen is)
A ház egyébként alapvetően nem fekete lenne, sárga téglából épült, csak hát a szmog arrafelé is teszi a "dolgát". Viszont a II. világháborút követő felújítás után ismét feketére festették, hogy megőrizzék hangulatát.:)
Ilyen volt a konyha.
Mostanában pedig inkább ilyen
És macsek is van.:)
Utolsó kommentek